1. Soundrebels.com
  2. >
  3. News
  4. >
  5. Accuphase DP-410

Accuphase DP-410

● Precyzyjny napęd CD
● Wysokiej jakości szuflada na płyty – ultra-cicha i gładka praca mechanizmu
● Przetwornik cyfrowo-analogowy MDS++ z czterema równoległymi gałęziami na kanał
● “Direct Balanced Filter” – osobne układy analogowe dla wyjścia niezbalansowanego RCA i zbalansowanego XLR
● Selektor fazy absolutnej dla wyjścia zbalansowanego
● Cyfrowe wejście USB
● Wyjście cyfrowe z transportu i wejście do przetwornika w pętli, umożliwiającej zastosowanie korektora akustyki DG-48
● Wskaźnik częstotliwości próbkowania sygnału wejściowego

 

Odtwarzacz Compact Disc z precyzyjnym napędem CD i zaawansowaną sekcją procesora cyfrowego. Doskonały napęd CD z szufladą wykonaną z odlewanego aluminium, plus ultra-cichy system otwierania i zamykania. Sekcja przetwornika D/A wykonana w technice MDS++, z czterema, równoległymi przetwornikami na kanał, a co za tym idzie, czterema układami analogowymi, sumowanymi na wyjściu. Odtwarzacz zbudowano jako dwa, całkowicie odrębne części, w jednej obudowie: napęd CD oraz DAC. Układ przetwornika wyposażona jest w cyfrowe wejścia i wyjścia RCA oraz optyczne, jak również wejście USB Wejścia koaksjalne oraz USB obsługują sygnał do 192 kHz/24 bity.

Specjalnie pod kątem high-endowego modelu odtwarzacza CD DP-510 firma Accuphase opracowała napęd optymalizowany specjalnie pod kątem płyt CD, co przełożyło się na jego powodzenie na całym świecie. Model DP-410, następca DP-400, wykorzystuje doświadczenia nabyte podczas projektowania DP-510, oferując znacząco lepszy dźwięk i najnowsze technologie, pozwalające wydobyć z formatu Compact Disc wszystko, co jest możliwe. Wielu audiofilów ma bardzo rozbudowane kolekcje tego typu płyt i chcą uzyskać z nich jak najlepszy dźwięk. DP-410 umożliwia słuchaczom dostrzeżenie najmniejszych niuansów ich nagrań, które będą brzmiały lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Opracowany przez Accuphase napęd CD, zastosowany w DP-410, charakteryzuje się ekstremalnie sztywną i ultra-precyzyjną budową, co pozwala na uzyskanie zupełnie nowej jakości brzmienia. Zewnętrzne i wewnętrzne wibracje są natychmiast minimalizowane w obudowie o zaawansowanej konstrukcji. Umieszczony nisko punkt ciężkości oraz ultra-gładki mechanizm ładowania płyty w znaczący sposób poprawiają jakość dźwięku.
Sekcja procesora cyfrowego to zawansowany, skomplikowany układ, zaprojektowany z uwzględnieniem najnowszych technologii. Stosowany od lat przez Accuphase układ MDS++ jest w nim jeszcze bardziej wyrafinowany, przede wszystkim dzięki niezwykle precyzyjnemu doborowi elementów biernych i aktywnych, w tym przetworników typu delta-sigma, pracujących w równoległej konfiguracji. Tworzą układ konwertujący o ponadprzeciętnej precyzji i wierności. Liniowość niskich sygnałów jest znakomita, podobnie jak inne parametry, kluczowe dla pełnego wykorzystania potencjału płyty CD. Filtry analogowe 5. rzędu (Butterwortha) wprowadzają całkowitą separację sekcji niezbalansowanej i zbalansowanej układu.
Wyjątkowy dźwięk, wysokiej jakości sekcji przetwornika cyfrowo-analogowego może służyć poprawie jakości zewnętrznych urządzeń cyfrowych. Trzy rodzaje wejść cyfrowych (SUB, koaksjalne i optyczne) akceptują sygnał szerokiej gamy źródeł, dekodując ich sygnał w najlepszy dostępny sposób.
Co więcej, sekcja transportu i procesora są skonfigurowane oddzielnie, neizależnie od siebie. Nawet jeśli uzywamy wejścia dla zewnętrznego procesora, transport CD będzie pracował, dzięki czemu możemy skompensować akustykę danego pomieszczenia, korzystając np. z korektora Digital Voicing Equalizer DG-48.

Sekcja napędu CD
• Dedykowany, precyzyjny napęd CD:
Sztywna konstrukcja z ciężkim chassis, absorbujaca zewnętrzne wibracje.
“Traverse Mechanism” – układ “zawieszony” na damperach lepkiego materiału
Zwarty mechanizm z duzym mostem spinającym boki i bazę
Nisko posadowiony punkt ciężkości – efektywna kontrola wibracji
Wysokiej klasy mechanizm, z ultra-gładko pracującą szufladą, wykonaną ze sztywnego, aluminiowego odlewu.
• Całkowicie zbalansowany układ kontroli odczytu
• Wózek odczytu ze zintegrowanym wzmacniaczem RF, co pozwoliło znacząco zredukować szumy
• Układ automatycznego włączania odtwarzania płyty
• Odlewane z żeliwa, wysokowęglowe nóżki o znakomitej charakterystyce tłumienia drgań

Sekcja procesora cyfrowego
• Przetwornik cyfrowo-analogowy MDS++ z czterema równoległymi biegami
• Cyfrowa regulacja siły głosu, do –60 dB
• Niezależne sekcje transportu i przetwornika z trzema łączami cyfrowymi: koaksjalnym, optycznym oraz USB (tylko wejście)
• Wskaźnik częstotliwości próbkowania dla transportu i dla zewnętrznych źródeł

Poprawiony układ konwertera MDS++
MDS (Multiple Delta Sigma) to rewolucyjny układ typu delta sigma z kilkoma przetwornikami w układzie równoległym. Do każdego z biegów dostarczany jest ten sam sygnał cyfrowy. Ich wyjścia są sumowane, w wyniku czego błędy przetwarzania są niwelowane, dając niższe zniekształcenia, niż przy zwykłym dodawaniu. Stosunek sygnału oraz błędów konwersji jest w ten sposób znacząco zwiększany.
W DP-410 zastoswoano cztery przetworniki delta sigma PCM1796 (Texas Instruments), pracujące równolegle. W porównaniu do pojedynczego konwertera w rezultacie otrzymujemy poprawę jakości o współczynnik 2 (= √4).
Przetwornik w DP-410 to także poprawiona sekcja konwertera prądowo-napięciowego z sumowanym wyjściem. Rezultat? Znacznie lepsza stabilność oraz wybitny dźwięk. Muzyka wypływa z absolutnie ciemnego, cichego tła, z zapierającą dech w piersiach rozdzielczością I dokładna informacją o przestrzeni.

Direct Balanced Filter z osobnymi gałęziami wyjść XLR I RCA
W odtwarzaczach cyfrowych i przetwornikach D/A filtr analogowy służy do likwidacji tzw. szumu aliasingowego. To szum wysokoczęstotliwościowy powstały przez przeniesienie lustrzanych odbić do sygnału znajdującego się poniżej częstotliwości próbkowania. W DP-550 zastosowano w tym celu filtr 5. rzędu Butterwortha o ekstremalnie płaskiej odpowiedzi częstotliwościowej w paśmie przenoszenia. Aby przeciwdziałać niechcianym interferencjom zastosowano osobne filtry dla wyjścia XLR i RCA.

DANE TECHNICZNE

• Wyjścia/wejścia cyfrowe: koaksjalne, optyczne, USB (tylko wejście)
• Częstotliwość próbkowania:
– USB, koaksjalne: 32 – 192 kHz/24 bity (2-kanałowy PCM)
– optyczne: 32 – 96 kHz/24 bity (2-kanałowy PCM)
• Częstotliwość przenoszenia: 0,7 – 50 000 Hz (+0, -3 dB)
• Total harmonic distortion: 0,001% (20 – 20 000 Hz)
• Stosunek sygnału do szumu: 114 dB lub więcej
• Zakres dynamiki: 110 dB (wejście 24-bity, filtr dolnoprzepustowy – wyłączony)
• Separacja między kanałami: 110 dB lub więcej (20 – 20 000 Hz)
• Napięcie wyjściowe:
–    XLR: 2,5 V/50 Ω
–    RCA: 2,5 V/ 50 Ω
• Regulacja poziomu wyjściowego: 0,0 dB do –60,0 dB, w krokach co 1 dB (regulacja cyfrowa)
• Pobór mocy: 23 W, standby – 0,5 W
• Wymiary (WxHxD): 465 x 151 x 393 mm
• Waga: 14 kg

Pobierz jako PDF