Przed nami trzecia tegoroczna prezentacja domowej aparatury audio – „Audiofil”. Odbędzie się ona w dniach 12 i 13 marca bieżącego roku, w sali kameralnej – II p. Narodowego Forum Muzyki, Wrocław – plac Wolności 1. Spotkania odbywać się będą w godzinach: 12.00 – 15.00 i 16.00 – 19.00.
Gospodarzem prezentacji będzie katowicka firma RCM Hi Fi Atelier. Tej firmy ani jej szefa Pana Rogera Adamka nie trzeba specjalnie przedstawiać stałym bywalcom „Audiofila”. Firma wielokrotnie gościła na wrocławskiej imprezie. Wszystkie jej prezentacje były bardzo udane. Sądzę, że i tak będzie tym razem.
To będzie prawdziwa uczta przede wszystkim dla miłośników analogu. Dominować będzie muzyka z płyt winylowych. Odtwarzane one będą z gramofonu SME 20/3. Zalicza się go do grupy gramofonów o miękkim zawieszeniu. Cechą charakterystyczną takich konstrukcji jest znoszenie drgań układu odczytującego zrealizowane za pomocą systemu sprężyn i tłumików. Będzie on uzbrojony w ramie tegoż samego producenta MZ -9R. Doskonale współpracuje z bardzo szeroką gamą wkładek, ze szczególnym uwzględnieniem tych o średniej i małej podatności. Ramię występuje w dwóch długościach – 9 oraz 12 cali. Rura ramienia jest wykonana ze stali. Główka ramienia jest wykonana z aluminium w formie nadającej korpusowi dużą sztywność i małą masę. Mocowanie typu „concorde” zapewnia precyzyjny i sztywny uchwyt w ramieniu, oraz umożliwia regulację azymutu i szybki demontaż. W ramieniu zamontowana będzie wkładka Sheltera typu MC. Gramofon współpracować będzie z przedwzmacniaczem RCM’u Sensor 2, który jest rozwinięciem pierwszej wersji Sensora.
Zamierzamy także po raz pierwszy na „Audiofilu” zaprezentować nagrania z taśmy magnetofonowej. W tym celu wykorzystany zostanie magnetofon szpulowy Studer A 807 Mk1.
Po raz pierwszy także zobaczymy i usłyszymy na wrocławskiej imprezie system dzielony niemieckiego producenta – firmy Einstein Audio. Firma powstała w 1988 roku i została założona przez Volkera Bohlmeiera. To szalenie interesująca postać, prace konstruktorskie, prowadzenie własnej firmy łączy z olbrzymią pasją do muzyki. Jest gitarzystą, kolekcjonerem gitar. Jak sam stwierdził: „ zawsze traktował muzykę jako podstawę, na której będzie budować swoje życie”.
Oferta firmy jest bogata: wzmacniacze zintegrowane, systemy dzielone, przedwzmacniacze gramofonowe, kable połączeniowe, zasilające, listwy sieciowe, wkładka gramofonowa.
Na „Audiofilu” zaprezentujemy system dzielony: EINSTEIN AUDIO The Preamp i EINSTEIN AUDIO The Poweramp.
The Preamp to przedwzmacniacz liniowy stanowiący rozwinięcie wprowadzonego oryginalnie w 1998 roku The Tube. Jego w pełni zbalansowana konstrukcja posiadająca 18 lamp. Osiem z nich to lampy wyjściowe. Zastosowano tutaj lampę PCC88, która odznacza się wyjątkowo liniową charakterystyką. Pozostałe 10 lamp to ECC88, po jednej na każde wejście. Pracuje tylko ta para lamp, której wejście jest aktywne. Wewnętrzne układy przedwzmacniacza skonstruowane są jak dwa wzmacniacze monofoniczne. Pozwala to na uzyskanie znacznie wyższej dynamiki i szerokości pasma.
The Poweramp to stereofoniczna końcówka mocy powstała w oparciu o doświadczenia z monoblokami The Silver Bullet OTL. Znaczna większość układów to dokładna kopia technologii OTL, zastosowano tu jednak tranzystory na wyjściu. Pozwoliło to nieco ograniczyć koszty produkcji urządzenia, zachowując jednak naturalność charakterystyczną dla produktów EINSTEIN. Układy urządzenia są w pełni zbalansowane, gwarantując wyśmienity stosunek sygnału do szumu. Brak kompresji niezależnie od poziomu głośności doskonale oddaje najdrobniejsze detale. Na wejściu urządzenia pracują podwójne triody EI PCC88 o doskonałej charakterystyce liniowej. Układ „pływającej” masy pozwolił na unikniecie degradujących jakość sygnału pętli masy. Dopełnieniem całości jest układ zasilający o wysokim współczynniku tłumienia i wysokiej stabilności niezależnie od warunków.
Cała elektronika podłączona będzie do kolumn tubowych niemieckiego producenta firmy Odeon – modelu No 38. To bezkompromisowa i największa konstrukcja w ofercie firmy. wykorzystuje kombinacje bassreflexu i otworu stratnego. Jako driver niskotonowy pracuje głośnik o średnicy 38cm z papierową membraną i potężnym układem magnetycznym. Za średnie częstotliwości odpowiada 130mm głośnik typu Aerogel z podwójnym układem magnetycznym pracujący w komorze kompresyjnej i współpracujący z tubą sferyczną o średnicy 56cm. Wysokie częstotliwości przetwarza jednocalowy driver kompresyjny z mylarową membranom i neodymowym magnesem współpracujący z 200mm tubą sferyczną. Zwrotnica została zbudowana z selekcjonowanych z tolerancją 1% elementów. Obie tuby są wytoczone ze sklejki lub drewnianej klejonki w zależności od wykończenia głośnika i są pozostawione w kolorze naturalnym lub malowane w palecie RAL. Kolumna składa się z dwóch modułów ustawianych na sobie. Moduł niskotonowy (dolny) stoi na kolcach odsprzęgających go od podłoża. Moduł średnio-wysokotonowy ustawiono na górze specjalnych absorberach zapobiegającym przenoszeniu się wibracji.
Po niżej wykaz prezentowanego sprzętu:
– źródła analogowe:
gramofon SME 20/3, ramię SME M2 – 9R, wkładka Shelter MC,
magnetofon szpulowy Studer A 807 Mk1,
– źródło cyfrowe odtwarzacz CD C. E. C CD 3N,
– przedwzmacniacz gramofonowy RCM Sensor2,
– przedwzmacniacz liniowy EINSTEIN The Preamp,
– końcówka mocy EINSTEIN The Poweramp,
– zestawy głośnikowe Odeon No38,
– okablowanie firm: Furutech, Argento, Organic.
Jak zwykle podczas prezentacji mnóstwo bardzo różnorodnej dobrej muzyki i pokaźna garść informacji o wydarzeniach muzycznych, które już niebawem odbędą się we Wrocławiu. W sobotę 12 marca około godziny 17-tej gościem „Audiofila” będzie Pan Wojciech Siwek, który przedstawi program tegorocznej edycji – 52 JnO.