1. Soundrebels.com
  2. >
  3. News
  4. >
  5. Dynaudio – aktywnie, cyfrowo i bezprzewodowo

Dynaudio – aktywnie, cyfrowo i bezprzewodowo

Długie lata doświadczeń w dziedzinie aktywnych monitorów studyjnych – poparte po raz kolejny wyborem monitorów Dynaudio Active jako wyposażenia referencyjnych studiów BBC – oraz rozwiązań przeznaczonych do nagłośnienia samochodów popchnęły Duńczyków w stronę implementacji aktywnych systemów głośnikowych do zastosowań domowych. Po premierze ulepszonej serii bezprzewodowych Xeo podczas tegorocznego High End Show w Monachium, jesienią nastąpiła odsłona aktywnych Focus XD, z którymi to mieliśmy okazję zapoznać się podczas tegorocznego Audio Show w Warszawie, a następna w kolejce ustawiają się już aktywne Excite X14A.

Seria Focus XD składa się z trzech modeli: podstawkowych 200 oraz podłogowych 400 i 600. Każdy z nich jest kompletnym systemem przeznaczonym do słuchania muzyki, do którego wystarczy podłączyć tylko źródło – również analogowe, np. gramofon, korzystając z regulowanej czułości wejściowej. Natomiast sygnał cyfrowy o parametrach 24 bit / 192 kHz może być transmitowany od samego źródła do głośników, bezstratnie i bez konwersji. Jest też możliwość skorzystania z transmisji bezprzewodowej. Służy do tego nadajnik Xeo Hub, jednakże tutaj parametry sygnału są ograniczone do 24 bit / 96 kHz, podobnie jak w bezprzewodowych Xeo. Focusy XD wyposażone są w bardzo wydajne wzmacniacze cyfrowe (150 W na każdy z pojedynczych przetworników, co daje np. 600 W na kanał w przypadku największych Focus XD 600!), zaawansowane filtry DSP, cyfrowe sterowanie głośnością, a także możliwość dostosowania poziomu basu i wysokich tonów do indywidualnych wymagań użytkownika. We wszystkich modelach serii wykorzystano przetworniki Esotec+, z ekstremalnie lekkimi cewkami z aluminium, membranami z kompozytu MSP, precyzyjnie powlekanymi jedwabnymi kopułkami wysokotonowymi, a także całkowicie nowym głośnikiem niskotonowym typu ultra-long-throw: 18W54 Esotec+, zaprojektowanym specjalnie dla modelu Focus 600 XD.

Xeo 4 i Xeo 6 są wygodnym rozwiązaniem bezprzewodowym, bazującym na ulepszonych głośnikach serii Excite. Dzięki nadajnikowi Xeo Hub i opcjonalnemu przekaźnikowi sygnału Xeo Extender odległość od źródła do głośników może wynosić powyżej 30 m wewnątrz pomieszczeń oraz powyżej 50 m w wolnej przestrzeni. Dodatkowo można dokupić także Xeo Link, do którego podłączymy bezprzewodowo np. subwofer, preamp słuchawkowy lub inne urządzenie korzystające z tego samego sygnału pre- z regulacją głośności.

Excite X14A to z kolei aktywna wersja podstawkowych monitorów, do której podłączymy analogowo źródło dźwięku wyposażone w wyjście RCA lub XLR oraz z regulacją siły głosu. Podobnie jak w przypadku aktywnych Focusów, Dynaudio proponuje wzmacniacze cyfrowe o mocy 50 W na każdy z pojedynczych przetworników (czyli 100 W na kanał), cyfrowe filtry DSP, regulację basu i wysokich tonów, regulację poziomu sygnału wejściowego oraz klasyczne głośniki własnej produkcji.

Modele: Focus XD oraz Xeo dostępne są w sieci sprzedaży Dynaudio na rynku polskim, a premiera Excite X14A przewidziana jest już wkrótce.

Dynaudio.pl

Pobierz jako PDF