Niespełna rok po potężnych kolumnach McIntosh XRT 2.1K na nasz rynek wchodzą spokrewnione konstrukcyjnie, ale mniejsze i tańsze zestawy XRT 1.1K. W dalszym ciągu są to jednak pełnopasmowe, zaawansowane technologicznie zestawy głośnikowe bazujące na wiedzy zdobytej przy konstruowaniu referencyjnego modelu.
XRT 1.1K to czterodrożne kolumny o wysokości 180cm. Tak jak u droższego krewniaka w ich konstrukcji zastosowano charakterystyczne dla McIntosha rozwiązanie polegające na wykorzystaniu bardzo wielu przetworników elektroakustycznych ustawionych w dwie długie pionowe linnie i aproksymujących źródło liniowe. Badania nad takim typem konstrukcji były prowadzone w firmie McIntosh już pod koniec lat 1970-tych. W każdej kolumnie XRT 1.1K pracuje łącznie 70 głośników. Są to cztery 6,5-calowe głośniki basowe, dwa 6,5-calowe głośniki dla pasma niższych średnich tonów, 24 głośniki 2-calowe dla zakresu górnej części tonów średnich i 40 głośników wysokotonowych o rozmiarze 3/4 cala dla zakresu tonów wysokich.
Wykorzystano głośniki opracowane wcześniej do wspomnianego, topowego modelu XRT 2.1K. Przetworniki basowe mają duży skok i membrany kanapkowe z włókien nanoweglowych oraz Nomexu. Ekstremalna sztywność ich membran w połączeniu z nadzwyczajną lekkością umożliwiają pracę z dużymi wychyleniami co skutkuje zadziwiającymi możliwościami w zakresie odtwarzania najniższych tonów. Te same materiały i kanapkową konstrukcję membrany zastosowano też w głośnikach niskośredniotonowych. Głośniki średniowysokotonowe mają aluminiowo-magnezowe membrany a wysokotonowe neodymowe magnesy.
Zespoły głośników średniowysokotonowych i wysokotonowych umieszczono w osobnej smukłej obudowie zamocowanej przed obudową główną. Ustawienie tych głośników na linii pozwala uzyskać aproksymację walcowej charakterystyki promieniowania. Daje to zmniejszenie odbić od sufitu i podłogi, a także zmniejsza zróżnicowanie głośności przy zmianie odległości słuchacza od zestawu głośnikowego. Wszystko to skutkuje szerszą sceną dźwiękową i lepszym odbiorem dźwięku w niemal każdym punkcie pomieszczenia, w którym kolumny się znajdują.
Wiele osób może zastanawiać się co daje zastosowanie tak dużej ilości przetworników? Przecież konkurencyjne firmy tworzą swoje topowe konstrukcje z wykorzystaniem kilku lub kilkunastu przetworników. Otóż rozwiązanie wybrane przez firmę Mcintosh i stosowane z sukcesem od prawie pięćdziesięciu lat zapewnia słuchaczom siedzącym w różnych miejscach pomieszczenia odsłuchowego podobne natężenie oraz zbliżoną jakość dźwięku. Nie musimy ograniczać się do jednego idealnego punktu odsłuchowego, aby cieszyć się wybitną prezentacją muzyczną. Poza tym kolejną korzyścią wynikającą ze zwielokrotnienia przetworników jest znaczące zmniejszenie obciążenia każdego z nich i wynikająca stąd minimalizacja poziomu zniekształceń.
Najwyższej jakości aluminiowa obudowa mieszcząca głośniki basowe oraz niskośredniotonowe posiada wyloty tuneli bass-reflex na tylnej ściance. Podstawy wykonane są ze szczotkowanego aluminium i barwionego na czarno szkła. Całość opiera się na czterech regulowanych stopkach, tak aby zapewnić dobry kontakt z podłożem i wyeliminować potencjalne zniekształcenia czy wibracje. Lakierowanie na wysoki połysk wymaga położenia siedmiu warstw aby uzyskać efekt fortepianowej czerni. Eleganckie maskownice mocowane są do przedniego panelu za pomocą magnesów. Wykonano je ze specjalnej czarnej dzianiny o wysokim połysku, dzięki czemu idealnie zgrywają się z okrągłymi metalowymi elementami ozdobnymi nawiązującymi swoim wyglądem do charakterystycznych gałek stosowanych w urządzeniach McIntosha.
Zwrotnica zapewnia równomierną charakterystykę przenoszenia w całym paśmie. Wszystkie elementy mają niską stratność i charakteryzują się zdolnością do pracy z dużymi prądami. Poszczególne cewki dobrano tak by zapewnić wysoką liniowość na dużych poziomach głośności. W zwrotnicy zainstalowano bezpieczniki PTC. Jeśli nadmierne obciążenie spowoduje ich aktywację, po zmniejszeniu poziomu sygnału samoczynnie wracają one do normalnego stanu. Kształt kolumn jest idealny pod względem optymalnej emisji dźwięku. Szeroki zakres odtwarzanego pasma dźwięku sięga już od 16Hz aż do 45kHz!
Opatentowane przez firmę McIntosh, pozłacane terminale głośnikowe Solid Cinch™, umożliwiają bezproblemowe i jednocześnie pewne podłączenie nawet najgrubszych kabli głośnikowych z gwarancją, iż ich mocowanie nie poluźni się, dzięki czemu do kolumn dostarczany jest najwyższej jakości sygnał dźwiękowy. Jak przystało na najwyższej jakości model zestawów głośnikowych, XRT1.1K oferują oddzielne gniazda dla poszczególnych sekcji pasma. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie tri-ampingu lub tri-wiringu.
Logo McIntosha, umieszczone na podstawie kolumn, można podświetlić na zielono, dzięki wykorzystaniu firmowej technologii Power Control stosowanej w końcówkach mocy, przedwzmacniaczach, wzmacniaczach zintegrowanych i w innych urządzeniach McIntosha.
XRT1.1K można stosować w pomieszczeniach, które wymagają użycia mniejszego zestawu głośnikowego niż majestatyczne XRT2.1K. Są one bowiem niższe o 35 cm od modelu referencyjnego i łatwiejsze w ustawieniu pomimo swojej relatywnie duzej masy. Dzięki temu będą pasować do większej liczby pomieszczeń z domowymi systemami audio-video. Pomimo mniejszych rozmiarów XRT1.1K zadziwiają możliwościami w zakresie kreowania wspaniałej sceny dźwiękowej, potęgi brzmienia i imponującej dynamiki, wypełniając pomieszczenie odsłuchowe dźwiękami o nadzwyczajnej muzykalności.
Dane techniczne XRT1.1K:
• Zestaw głośnikowy 4-drożny, obudowa typu bass-reflex
• Impedancja nominalna: 8Ω
• Moc: 1200 W
• Pasmo przenoszenia: 16 Hz – 45 kHz
• Efektywność: 89dB
• Częstotliwości zwrotnicy: 150 Hz, 450 Hz, 2000 Hz
• Wymiary kolumny z podstawą: (WxSxG) 180 x 54 x 54 cm.
• Masa: 82 kg/szt.
Cena det.: 276 000 zł/para