1. Soundrebels.com
  2. >
  3. News
  4. >
  5. NAD C 3050 LE

NAD C 3050 LE

NAD Electronics, ceniona marka zajmująca się produkcją zaawansowanych urządzeń audio, obchodzi w tym roku 50. rocznicę swojej działalności. Ten jubileusz świętuje m.in. za pośrednictwem nowej limitowanej edycji wzmacniacza zintegrowanego w stylu retro – modelu C 3050 LE.
W ostatnich 50 latach NAD był wielokrotnie doceniany i nagradzany za swoje zaangażowanie w produkcję innowacyjnych urządzeń audio, takich jak wzmacniacze, odtwarzacze CD czy gramofony, a ostatnio także streamery czy amplitunery AV.

Pionier wielu rozwiązań technicznych

NAD swoją popularność zawdzięcza m.in. sukcesowi, jaki odniósł wzmacniacz zintegrowany 3020. Model ten stał się z czasem najlepiej sprzedającym się budżetowym wzmacniaczem w historii firmy. Zyskał uznanie wśród wielu melomanów dzięki swojej dużej dynamice, pomimo skromnych 20 W na kanał. Entuzjastów sprzętu hi-fi zachwycił też swoją detalicznością, a wszystko przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Przez kolejne dekady NAD ugruntował swoją pozycję na rynku jako pionier wielu rozwiązań technicznych wykorzystywanych we wzmacniaczach. Należą do nich np. przełomowe prace nad ulepszeniem wzmacniaczy klas AB, G i D oraz technik hybrydowej amplifikacji. Warto też wspomnieć o wprowadzeniu przez kanadyjską markę do sprzętu audio protokołów do streamingu.

Autorski standard Full Disclosure Power

Od początku swojej działalności NAD ogromną uwagę przywiązywał do transparentności w specyfikacjach technicznych produktów. W tym celu opracował nawet własny standard Full Disclosure Power, według którego określano moc wzmacniacza. Bazuje on na rzeczywistych, a nie laboratoryjnych warunkach odsłuchowych, co niekiedy stawiało tego producenta w „niekorzystnym świetle” w porównaniu do konkurentów, którzy w kwestii transparentności pomiarów nie podzielali zaangażowania NAD.

– Określanie mocy przy jednej częstotliwości, jednym poziomie głośności, przy użyciu uproszczonego obciążenia testowego jest w porządku w przypadku składania dokumentacji do organów regulacyjnych, ale w rzeczywistości muzyka wpływająca na nasze emocje jest złożona i dynamiczna. Łatwo jest stworzyć wzmacniacz, który dobrze radzi sobie w ściśle określonych warunkach pomiarowych, ale my jesteśmy miłośnikami muzyki projektującymi produkty dla innych miłośników muzyki, więc oceniamy produkowane wzmacniacze w szerokim paśmie częstotliwości i zakresie dynamiki, aby dać naszym konsumentom realistyczne oczekiwania, co do wydajności wzmacniacza dla każdej muzyki, którą lubią słuchać. To często oznaczało, że moc znamionowa podawana w specyfikacji produktów NAD była niższa niż ta, którą chwalili się nasi konkurenci, ale nasze wskazania lepiej odzwierciedlają pełne i bogate brzmienie, jakie zapewniają wysokiej jakości nagrania – powiedział Greg Stidsen, Chief Technology Officer w Lenbrook International.

Ten sposób projektowania produktów wywodzi się z głębi podstawowych wartości marki, które obejmują korzystny stosunek jakości do ceny, wydajność, prostotę i innowacyjność. Są one obecne od samego działalności NAD, co jest zasługą nieżyjących już założyciela Marty’ego L. Borisha (1927 – 2017 r.) oraz legendarnego projektanta wzmacniaczy Bjoerna Erika Edvardsena (1945 – 2018 r.). Obecny zespół kontynuuje dzieło tych wybitnych w świecie audio postaci, a sama marka pozostaje jedną z najbardziej szanowanych i nagradzanych na rynku audio.

Jubileuszowy wzmacniacz w stylu retro

Potwierdzeniem wysokich wartości jest jubileuszowy wzmacniacz zintegrowany C 3050 LE – przygotowany specjalnie na 50. urodziny NAD. Model ten został wyprodukowany w 1972 egzemplarzach, a swoim retro stylem nawiązuje do ikonicznej konstrukcji z lat 70. – NAD 3030.

Projektanci wyposażyli C 3050 LE w podświetlane LED-ami mierniki VU oraz obudowę z satynowego forniru orzechowego. Skrywa ona nowoczesne rozwiązania techniczne, m.in. streaming hi-res, obsługę systemu multiroom, korekcję Dirac Live oraz możliwość dekodowania nagrań w standardzie MQA. Ponadto wzmacniacz ma wbudowany dwukierunkowy moduł Bluetooth i obsługuje funkcję AirPlay 2. Wyposażony jest również w złącze HDMI z eARC, przedwzmacniacz gramofonowy i wzmacniacz słuchawkowy. W sekcji zasilania znajduje się najnowsza wersja wzmacniacza HybridDirital UCD o mocy 100 W na kanał. Inżynierowie sięgnęli także po audiofilski przetwornik C/A, gwarantujący przetwarzanie sygnału w wysokiej rozdzielczości.

– C 3050 LE jest oparty na projekcie wzmacniacza stereofonicznego 3030 z 1974 roku, który zapewniał 30 watów na kanał w klasie AB i oferował audiofilom niedrogą opcję wzmacniacza zorientowanego na wydajność. Oryginalny 3030 miał wbudowany tuner radiowy, a nowy C 3050 LE reprezentuje inną koncepcję, jako produkt, do którego „wystarczy dodać głośniki” i wyposażony w platformę BluOS, dającą miłośnikom muzyki dostęp do tysięcy internetowych programów radiowych, a także ponad 20 muzycznych serwisów streamingowych – mówi Cas Oostvogel, Product Manager w NAD Electronics.

Cena i dostępność
Sugerowana cena detaliczna limitowanego wzmacniacza integrowana NAD C 3050 LE to 10 699 zł, a dostępność tego urządzenia u autoryzowanych sprzedawców przewidziana jest na listopad br. Każdy egzemplarz C 3050 LE ma unikalny numer – od 1 do 1972 – i będzie dostarczany z certyfikatem autentyczności.

Na marzec 2023 r. NAD przygotował z kolei wzmacniacz zintegrowany C 3050, czyli szerzej dostępną wersję limitowanego modelu C 3050 LE. NAD C 3050 zapewni możliwość opcjonalnej rozbudowy urządzenia o obsługę takich funkcji jak Dirac Live i BluOS przez dodanie modułów MDC (Modular Design Construction). Cena C 3050 nie jest jeszcze znana.

Pobierz jako PDF