1. Soundrebels.com
  2. >
  3. News
  4. >
  5. TRENNER & FRIEDL Osiris

TRENNER & FRIEDL Osiris

W tym miesiącu na nasz rynek weszły podłogowe zestawy głośnikowe Osiris austriackiej firmy Trenner & Friedl.

Nowe kolumny zajmują w ofercie Trenner & Friedl miejsce pomiędzy modelami Art i Pharoah. Koncepcja konstrukcyjna jest pokrewna z modelem Ra.

Osiris to dwudrożny zestaw typu bass-reflex. Zastosowano jeden koncentryczny zespół głośnikowy z 6,5-calową sekcją basową i 1-calowym, tubowym głośnikiem wysokotonowym (compression driver). Koncentryczny system pomaga w aproksymacji źródła punktowego, z gładką charakterystyką fazową i dobrą odpowiedzią na sygnał schodkowy.

Membrana sekcji basowej jest wykonana z papieru i wielokrotnie powlekana włoskim, balsamicznym, olejowym lakierem lutniczym dla redukcji rezonansów i zwiększenia sztywności. W przeciwieństwie do innych rodzajów lakieru, zastosowany tu lakier olejowy nigdy do końca nie twardnieje i dzięki temu nie wprowadza dodatkowych rezonansów. Membrana głośnika wysokotonowego jest wykonana z tytanu.

Obudowa wentylowana/tubowa ma ujście tunelu od spodu. Według producenta kolumny powinny się dobrze sprawdzić zarówno w mniejszych jak i większych pokojach, w różnych ustawieniach. Jako najlepsze zalecane jest ustawienie w pobliżu ściany. Trenner & Friedl podaje też, że impedancja kolumn jest wyrównana co ułatwia współpracę ze wzmacniaczami, zwłaszcza lampowymi.

Obudowa jest wykonana ze sklejki brzozowej. Zastosowano proporcje złotego podziału. Kolumny są standardowo wykończone w rożnych gatunkach orzecha (walnut nature, walnut amaranth, walnut mocca). Inne rodzaje wykończenia są wykonywane na indywidualne zamówienia. Obudowy są wielokrotnie lakierowane.

Do tłumienia komory wykorzystano austriacką wełnę owczą. Do budowy zwrotnic stosowane są głównie podzespoły firmy Mundorf. Wewnętrzne okablowanie pochodzi z firmy Cardas, podobnie jak opatentowane terminale połączeniowe.

Dane techniczne kolumn Trenner & Friedl Osiris:

    Impedancja …. 8Ω
    Efektywność …. 88,7dB (2.83V/1m)
    Pasmo przenoszenia …. od 38 Hz (-6dB) do 30 kHz (-3dB)
    Wymiary WSG …. 850 * 360 * 370 mm
    Masa …. 25 kg

Cena tego modelu (dystrybucja Moje Audio) to 26.500 złotych.


Moje Audio

Pobierz jako PDF