1. Soundrebels.com
  2. >
  3. Artykuły
  4. >
  5. Lifestyle
  6. >
  7. SAT PICKUP ARM

SAT PICKUP ARM

Jak doskonale wszystkim zainteresowanym wiadomo, wielkimi krokami zbliża się nasze święto, czyli kolejna edycja jesiennej wystawy AVS 2017. To zaś powoduje, że mimo co prawda będącego już na ukończeniu, ale nadal obowiązującego tak zwanego okresu ogórkowego, większość z rodzimych dystrybutorów dwoi się i troi, by idąc za oczekiwaniami stałych bywalców tej imprezy przygotować przyciągającą uwagę, na miarę własnych możliwości, spektakularną nowość. Owszem, w zdecydowanej większości będą to otrzymujące przydomki typu MkII wcielenia znanych z wcześniejszych inkarnacji konstrukcje, jednak jak to zwykle bywa, część najbardziej zaradnych na naszym rynku podmiotów dystrybucyjnych chcąc wyjąć pewnego rodzaju asa z rękawa z dużym zaangażowaniem wzbogaca swoje portfolio całkowicie nową marką. Do czego piję? Do znanego szerokiemu gronu analogowych akolitów katowickiego RCM-u, który po wstępnych odsłuchowych przymiarkach i kilku miesiącach oczekiwań w ostatnim tygodniu oficjalnie pochwalił się, że sklepowe półki zasili nowa propozycja z działu ramion gramofonowych.

Niestety, owa propozycja nie jest skierowana dla zwykłego Kowalskiego, gdyż będące tematem tego tekstu ramię SAT Pickup Arm szwedzkiego producenta Swedish Analog Technologies dość znacznie przekracza kwotę stu tysięcy złotych, co z automatu sytuuje ją w panteonie osiągalnym jedynie dla wybrańców. Ale uwiercie mi, wbrew pozorom nie to jest jej największym atutem, gdyż z pełną konsekwencją swoich słów mogę Was zapewnić, iż nawet dwugodzinny odsłuch u dystrybutora jasno dał mi do zrozumienia, że żądana cena ma swoje spektakularne reperkusje w efekcie sonicznym obdarowanego naszym bohaterem seta analogowego.

Jakaś krótka konkluzja? Proszę bardzo. Powiem tak, aplikacja SAT Pickup Arm nie sprowadza się jedynie do oceny poprawy brzmienia poszczególnych zakresów częstotliwościowych jako takich, tylko w brutalny sposób przewartościowuje odbiór nawet najbardziej znanych nam pozycji płytowych tak w domenie sposobu zawieszenia dźwięku w eterze między-kolumnowym, jak również samym oddaniem realizmu słuchanej muzyki. Niestety, to nie jest relacja z typowego testu, dlatego na dokładniejsze rozłożenie każdego aspektu dźwięku nie posiadam wiarygodnego mandatu, ale zapewniam, to co przed momentem skreśliłem, bez problemu daje się zauważyć już po kilku utworach. Co ciekawe, cała zabawa w poprawę jakości dźwięku nie jest wynikiem zaprzęgnięcia do pracy pozaziemskiej materii, tylko nieco innego spojrzenia na proces tworzenia konstrukcji z bardzo znanego wielu producentom kompozytu z włókna węglowego. O co chodzi? Tak z grubsza o kierunek i sposób ułożenia włókien powstałego laminatu, ilość położonych warstw, ale również punktowe, wynikające z symulacji komputerowej CAD i CAE zwiększanie sztywności belki ramienia. Nie będę przedrukowywał odezwy producenta, do zapoznania się z którą zapraszam na jego oficjalną stronę, ale biorąc pod uwagę wspomniane przez niego aspekty, aż dziw bierze, jak wiele nieodkrytych zalet tkwi w przecież bardzo popularnym w przemyśle jachtowym surowcu.

Powoli zbliżając się do końca tej krótkiej relacji z pola walki o klienta przez katowickiego dystrybutora i kierując Wasze zmysły wzroku na załączoną serię zdjęć mam nadzieję, że gołym okiem widać, iż oprócz wypunktowanych wartości brzmieniowych mamy do czynienia z pełną maestrii sztuką budowania tego typu komponentów audio. Nawet największe zbliżenia nie są w stanie złapać SAT Pickup Arm na jakimkolwiek wizualnym potknięciu, a to idąc za maksymą potwierdzającą duży udział wzroku w procesie pochłaniania muzyki pozwala sądzić, że ewentualny zakup i montaż tego ramienia na odpowiednim jakościowo napędzie skazuje potencjalnego nabywcę na wieloletnie pławienie się w nirwanie dźwiękowej, czego Wam i sobie serdecznie życzę.

Jacek Pazio

Pobierz jako PDF