Pod koniec maja 2020 do sprzedaży w Polsce wchodzą dwa spokrewnione serwery plików Soundgenic. Model HDL-RA4TB ma dysk HDD 4TB i jego cena wynosi 2.790 złotych. Model HDL-RAS2T ma dysk SSD 2TB a jego cena wynosi 5.990 zł.
Soundgenic to marka japońskiej firmy I-O Data. Produkcja odbywa się w fabryce I-O data w Japonii. Sama firma I-O Data została założona w 1976 roku w japońskim mieście Kanazawa i jest jednym z większych producentów peryferiów komputerowych w tym kraju. Dopowiedzmy, że w okresie Edo, Kanazawa (金沢) było siedzibą feudalnego klanu Maeda, drugiego pod względem wpływów w ówczesnej Japonii, zaraz za klanem Tokugawa. W 2000 roku I-O Data zaprojektowała swój pierwszy odtwarzacz plików MP3, a w 2005 roku pierwszy serwer kompatybilny z DLNA. W 2012 roku ruszył projekt mający na celu wprowadzenie na rynek serwera plików audio. Po dwóch latach powstał prototyp, a po następnych dwóch latach powstał serwer i odtwarzacz plików audio w jednym, Fidata HFAS1-S10U. Soundgenic wykorzystuje opracowania wykonane dla Fidata, ale zmiana marki sygnalizuje też nowe podejście, co oznacza przede wszystkim pozycjonowanie w niższym segmencie cenowym.
Urządzenia Soundgenic można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze jako wysokojakościowy dysk sieciowy (NAS – network attached storage) do przechowywania plików, które będą dostępne dla odtwarzacza sieciowego w tej samej sieci lokalnej. W tym przypadku przy pomocy złącza Ethernet trzeba połączyć się z siecią lokalną. Jako NAS urządzenie pracuje w standardzie DLNA (Digital Living Network Alliance) z protokołem UPnP (Universal Plug-and-Play).
Urządzenie ma funkcję serwera multimediów (na bazie Twonky Server 8) dostosowaną do odtwarzania dźwięku, kompatybilną z USB-DAC, funkcję zgrywania płyt CD, zapewnia łatwe przechwytywania muzyki, przeznaczonej do odtwarzania i do archiwizacji. Na wbudowanym dysku można zapisać pliki muzyczne, zarówno przez sieć ethernetową, jak i bezpośrednio z nośnika USB (pendrive, przenośny dysk) podłączonego z tyłu urządzenia do jednego z dwóch portów USB typ A.
W drugim przypadku urządzenie Soundgenic może pracować jako transport plików audio. Do jednego z jego portów USB należy podłączyć przetwornik cyfrowo-analogowy z wejściem USB i otrzymujemy w ten sposób kompletny odtwarzacz plików audio z wbudowaną pamięcią masową. Urządzenie sterowane jest wówczas przez darmową aplikację Fidata Music App, dostępną zarówno w wersji dla systemu operacyjnego Android, jak i dla systemu iOS (Apple). W tym trybie łącze ethernetowe służy głównie do sterowania urządzeniem. Można jednak za jego pomocą odtwarzać pliki audio z zewnętrznych dysków NAS.
Soundgenic ma zewnętrzny zasilacz kompatybilny z napięciami sieciowymi od 100-240V, 50/60Hz.
Dane techniczne:
Wspierane pliki … wav, mp3, wma, m4a, m4b, ogg, flac, aac, mp2, ac3, mpa, aif, aiff, dff, dsf
Wspierane próbkowanie PCM … 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.4 kHz, 192 kHz, 352.8 kHz, 384 kHz, 705.6 kHz*, 768 kHz* (* tylko wav, aiff)
Wspierane rozdzielczości PCM … 16 bitów, 24 bity, 32 bity
Wspierane DSD DoP … 2.8, 5.6, 11.2 MHz
Wspierane DSD natywne … 2.8, 5.6, 11.2, 22.5 MHz
Wymiary SWG … 168 * 43 * 134 mm
Masa … HDL-RA4TB ok. 1,3kg | HDL-RAS2T ok. 650g
Dystrybucję prowadzi Audio Atelier.