TEAC wprowadza nowy flagowy gramofon z napędem paskowym i zbalansowanymi wyjściami XLR – model TN-5BB
TEAC TN-5BB jest nowym flagowym gramofonem obsługującym zbalansowane wyjścia MC umieszczone w hybrydowym chassis, które łączy płytę syntetycznego marmuru, papier washi (tradycyjny papier japoński) oraz solidną bazę wykonaną z MDF-u wraz z 9-calowym uniwersalnym ramieniem w kształcie litery S wykorzystującym łożysko ostrzowe.
Gramofony są arenami wydobywającymi pasję artystów i magię ich inżynierów zapisane w rowkach płyt. Z kruczoczarnym marmurem syntetycznym i MDF-em z czarnym wykończeniem fortepianowym TN-5BB jest naprawdę wartościową sceną, która wyróżnia się skutecznym rozpraszaniem niepożądanych wibracji, a także majestatycznym i nowoczesnym wzornictwem.
Wykorzystując wbudowane złącza XLR umożliwiające współpracę z przedwzmacniaczem gramofonowym takim jak TEAC PE-505, który obsługuje zbalansowane połączenie, nawet najdrobniejsze sygnały odczytywane przez wkładkę mogą być odwzorowywane z jeszcze większą intensywnością. Wysokiej klasy ramię, będące efektem współpracy z firmą SAEC, jest kolejnym komponentem, który jeszcze bardziej uatrakcyjnia tę muzyczną scenę. Gramofon wykorzystuje akrylowy talerz o grubości 20 mm, który napędzany jest przez autorski, oryginalny system PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System).
Funkcje
• Obsługa trzech prędkości obrotowych: 33 1/3, 45 i 78 obr./min;
• System PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System);
• Statycznie zbalansowane łożysko ramienia z mechanizmem anty-skatingu;
• Regulacja wysokości ramienia (+6 mm);
• Akrylowy talerz o grubości 20 mm;
• Aktywny mechanizm podnoszenia ramienia;
• Bezstykowa detekcja funkcji automatycznego podnoszenia ramienia (możliwość jej wyłączenia/włączenia);
• Wyjścia zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA;
• Gniazdo uziemienia;
• Cztery aluminiowe nóżki z regulacją wysokości;
• Dołączona główka odlewana z aluminium;
• Wkładka MM Ortofon 2M Red (fabrycznie zainstalowana);
• Zgodny z RoHS.
Hybrydowe chassis złożone z wielu materiałów rozprasza niepożądany rezonans
Chassis jest wielowarstwową konstrukcją łączącą ciężką podstawę z MDF-u o grubości 36 mm i dużej gęstości wewnętrznej oraz niesamowicie sztywny marmur syntetyczny o grubości 12 mm. Cała podstawa waży 8,8 kg i wyróżnia się doskonałą sztywnością i skutecznością rozpraszania wibracji, co zapewnia fantastyczną odporność na sprzężenie zwrotne. Ramię i talerz montowane są na płycie z syntetycznego marmuru, natomiast silnik, jako element generujący wibracje, mocowany jest do płyty MDF. Te niezależne struktury wykorzystując te materiały jako wytłumienie izolują od siebie ramię i silnik. Ta niecodzienna konstrukcja minimalizuje przenoszenie drgań z napędu na ramię gramofonu.
Bazując na swoim doświadczeniu w wykorzystaniu japońskiego papieru washi do mat gramofonowych i w oparciu o wielokrotne testy odsłuchowe projektanci uznali, że papier washi o odpowiedniej grubości jest najlepszym materiałem do zastosowania jako podkładka pomiędzy syntetycznym marmurem i MDF-em w celu uzyskania optymalnego balansu dźwiękowego. Zastosowanie washi zamiast gumy lub metalu pozwala wydobyć oryginalną witalność dźwięku podczas odtwarzania płyt.
Konstrukcja PRS3 z napędem paskowym zapewnia precyzję i stabilność obrotów talerza
TN-5BB wykorzystuje napęd płaskim paskiem, który przekazuje napęd z silnika prądu stałego na zewnętrzny obwód talerza. Czujnik optyczny w dolnej części talerza wykrywa jego prędkość obrotową, a mechanizm automatycznej regulacji obrotów przekazuje odpowiedni sygnał z serwo do silnika. System PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System) gwarantuje wysoką precyzję obrotów, która byłaby trudna do osiągnięcia przy wykorzystaniu samej bezwładności i silnika. Obsługując trzy prędkości – 33 1/3, 45 i 78 obr./min – gramofon ten może odtwarzać również stare płyty, w tym płyty 78 obr./min, z zachowaniem wysokiej jakości dźwięku.
Akrylowy talerz o grubości 20 mm
Wykonany z akrylu talerz o grubości 20 mm i wadze 1,7 kg cechuje się wysokim momentem bezwładności. Tworzywo poliwinylowe, z którego wykonywane są płyty, z łatwością przyjmuje ujemne ładunki elektryczne. Akryl ma tę samą właściwość, ale materiały te są do siebie podobne w szeregu tryboelektrycznym*. Zapewnia to korzyść przejawiającą się utrudnieniem elektryfikacji, nawet jeśli ocierają się o siebie. Dzięki temu płytę można umieszczać wprost na talerzu bez użycia maty gramofonowej, co pozwala cieszyć się czystym dźwiękiem.
*Szereg tryboelektryczny jest listą materiałów uporządkowanych według łatwości, z jaką wytwarzają dodatnie i ujemne ładunki. Materiały, które znajdują się blisko siebie w szeregu tryboelektrycznym nie wytwarzają łatwo ładunków elektrycznych nawet wtedy, gdy ocierają się o siebie. Przeciwnie, im dalej znajdują się od siebie, tym łatwiej generują ładunki.
Precyzja śledzenia dzięki ramieniu będącemu efektem współpracy pomiędzy TEAC i SAEC
Ramię gramofonu TN-5BB zostało opracowane przy współpracy z SAEC, japońską marką z 40-letnim doświadczeniem w projektowaniu ramion. Wykorzystując łożysko ostrzowe ze stali nierdzewnej do ruchomej pionowej części, projektanci zwiększyli do maksimum czułość i precyzję śledzenia rowka płyty. Co więcej, w przypadku bocznej ruchomej części, konwencjonalna struktura, która ma łożysko kulkowe w jednym punkcie jako podparcie została zastąpiona strukturą wykorzystującą precyzyjne japońskie łożyska kulkowe w dwóch punktach jako podparcie. Pionowy kąt śledzenia (VTA) można regulować w zakresie 6 mm, optymalizując go w zależności od wysokości zastosowanej wkładki gramofonowej. Geometria ramienia jest zgodna z zalecanym przez IEC ustawieniem Baerwalda.
Automatyczne podnoszenie ramienia po zakończeniu odtwarzania
Zastosowanie aktywnego mechanizmu podnoszenia ramienia umożliwia podnoszenie i opuszczanie ramienia po naciśnięciu jednego przycisku, a także wykorzystanie funkcji, która automatycznie podnosi ramię po wykryciu przez bezkontaktowy czujnik optyczny końca odtwarzania. Funkcję automatycznego podnoszenia ramienia można wyłączyć podczas odtwarzania płyt niezgodnych ze standardem.
Wkładka MM Ortofon 2M Red
Gramofon dostarczany jest wraz z wkładką MM Ortofon 2M Red. Ponieważ wkładka instalowana jest i ustawiana w główce w fabryce TEAC-a, płyt można słuchać zaraz po wyjęciu i ustawieniu gramofonu.
Zbalansowane złącza wyjściowe XLR
Oprócz złączy RCA gramofon ma także analogowe złącza XLR. Za ich pomocą, przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych przewodów, można połączyć gramofon z przedwzmacniaczem gramofonowym PE-505 lub inną tego typu konstrukcją.
Atrakcyjne wzornictwo łączące perłową i fortepianową czerń ze srebrnymi elementami
Podstawowym motywem stylistycznym gramofonu TN-5BB jest kontrast między czernią i srebrem. MDF będący częścią podstawy ma czarne wykończenie fortepianowe z lustrzanym połyskiem. Ponadto syntetyczny marmur, tworzący górną część, wygląda jak kruczoczarny, gdy patrzy się z pewnej odległości, ale mieni się perłowo czarnymi punktami, gdy patrzy się z bliska. Wygląd urządzenia zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Choć prosty, projekt ten przyciąga wzrok swoją estetyką. Z kolei wytłaczane z aluminium komponenty, takie jak pokrętła do obsługi urządzenia i przełącznik podnoszenia ramienia, dodatkowo podkreślają luksusowy charakter tego gramofonu.
Gramofon TEAC TN-5BB pojawi się w sprzedaży w październiku br. Poglądowa cena detaliczna urządzenia wyniesie 7499 zł.