1. Soundrebels.com
  2. >
  3. News
  4. >
  5. Unison Research UNICO CD Uno

Unison Research UNICO CD Uno

Po wprowadzeniu w ubiegłym roku Unico CD Due, Unison Research potwierdza swoją obecność w świecie dźwięku cyfrowego swoim nowym CD Uno. Unico CD Uno oferuje szeroką gamę wejść i wyjść. Na tylnym panelu znajdują się wejścia USB i Toslink™, a wbudowany Bluetooth™ pozwala na bezprzewodową łączność strumieniową z kompatybilnymi urządzeniami. Stopień wejściowy wykorzystuje lampę 12AU7 // ECC82 (podwójna trioda). pracuje w czystej klasie A.  Niska impedancja wyjściowa (również w klasie A) pozwala na  idealne zachowanie najwyższych parametrów audio.
Estetycznie zaprojektowany CD Uno (jak wcześniejszy CD Due) to idealne uzupełnienie systemów z nowymi Unico 90 i Unico 150.

CECHY

Unico CD Uno jest prosty w obsłudze, lecz posiada wiele różnorodnych funkcji. Nowy wyświetlacz graficzny o rozdzielczości 128 x 64 wykorzystuje technologię OLED. Jego biel zapewnia doskonałą widoczność w każdych warunkach oświetleniowych i pod dowolnym kątem. Funkcja „Display” na pilocie zdalnego sterowania pozwala na wyłączenie wyświetlacza. Przy pomocy dużych czcionek pokazywane są najważniejsze informacje, a dodatkowe wyświetlane są czcionkami mniejszymi. Elastyczność CD Uno najlepiej wyraża omawiając każde wejście, jak również ogólny projekt.

USB
Wejście USB wykorzystuje najnowszej generacji przetwornik D/A zdolny do zarządzania sygnałami do 384 kHz PCM i DSD 11,2896MHz. Pokrywa to prawie każdy aktualnie dostępny format i częstotliwości próbkowania.

Bluetooth
CD Uno dzięki Bluetooth aptX pozwala na odtwarzanie muzyki z kompatybilnych smartfonów, tabletów i komputerów.

Wejścia cyfrowe
Koaksjalne S/PDIF, zrównoważone AES/EBU i optyczne Toslink umożliwiają na podłączenie zewnętrznych źródeł cyfrowych takich jak odbiorniki telewizji satelitarnej, rejestratory cyfrowe, miksery cyfrowych, etc. Na panelu znajdują się trzy wejścia cyfrowe. Te wejścia akceptują do 192 kHz /24 bitów (96 kHz i rozdzielczości 24 bitów poprzez wejście optyczne). Należy pamiętać, że wejścia koncentryczne przyjmują sygnały zbalansowane, jak również transferują sygnały kodowane DSD64 DoP.

CD
Mechanizm z elegancką szufladą typu „slim” odczytuje tylko płyty CD audio. Jest on ekranowany i osłonięty grubą metalową pokrywą.

Cyfrowe wyjścia
Dzięki koncentrycznemu wyjściu S/PDIF CD Uno może korzystać z innego zewnętrznego przetwornika DAC.

DAC zasilanie i funkcje
Przy projektowaniu CD Uno postawiliśmy na maksymalne oddzielenie części cyfrowej od toru analogowego. Sekcja DAC zawiera 8 stabilizowanych szyn zasilających, co daje „czyste” i bezpośrednie zasilanie każdego układu. Dodatkowe stabilizatory zapewniają optymalną jakość zasilania; pierwszy stabilizator działa jako filtr, a drugi usuwa resztkowe zakłócenia. Wszystko to zapewnia układowi DAC pracę w możliwie najlepszych warunkach. Zastosowaliśmy konwertery prądowo-napięciowe NE5532AD o bardzo niskim poziomie zniekształceń oraz użyliśmy komponentów najwyższej jakości, w tym kondensatory Wima i rezystory Vishay. Zastosowanie FPGA (Field-Programmable Gate Array czyli: bezpośrednio programowalna macierz bramek) pozwala na szybsze czasy reakcji w zakresie zarządzania danymi cyfrowymi, jak i specjalistycznej funkcjonalności oraz większą moc w porównaniu do procesorów DSP. DAC ES9018K2M z eliminatorem jittera oferuje wyjątkowy stosunek sygnału do szumu: 125 dB oraz zniekształcenia na poziomie 0,0003%. Układ czasowy jest zarządzany przez generator kwarcowy o wysokiej dokładności i niskim poziomie zniekształceń fazy.

Możliwy jest wybór spośród trzech różnych rodzajów filtrów cyfrowych:

F1: Filtr o stromym zboczu i liniowej fazie
F2:Filtr o stromym zboczu i minimalnej fazowości
F3: Filtr łagodnym nachyleniu zbocza i fazie liniowej

Trzy filtry mają cechy, które sprzyjają różnym rodzajom dźwięku (spójności czasowej, spójności fazy lub odpowiedzi impulsowej), co pozwala użytkownikowi wybrać filtr cyfrowy, który najlepiej pasuje do jego systemu i upodobań.

W menu CD Uno można też odwrócić fazę reprodukcji. Dodatkową funkcją jest zdolność do ominięcia sekcji lampowej, co pozwoli na uzyskanie dźwięku „tranzystorowego”.

LAMPOWY STOPIEŃ WEJŚCIOWY

Stopień lampowy wykorzystuje dwa stabilizatory. Oddzielny dla zasilania anodowego i dla żarzenia. Ścieżki mas, sygnałowe i zasilające zostały zaprojektowane w szczególny sposób. Są połączone w „Stellar-like” (gwiaździście) w środku płyty głównej. Jest to sposób na redukcję szumów i zakłóceń. W trakcie projektowania CD Uno przeprowadziliśmy wiele odsłuchów. Skrupulatny proces badawczo-rozwojowy zaowocował powstaniem innowacyjnego produktu, który do świata cyfrowego audio i wprowadza bogaty dźwięk o „lampowym” brzmieniu.

SPECYFIKACJA

Wejscia cyfrowe:
1 x USB:
– Standard: USB 2.0 Audio Class,
– Czestotliwości: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352.8, 384, DSD64, DSD128, DSD256 Ready, Rozdzielczość: 16 to 32 bits
1x Toslink:
– Sampling: 44.1, 48, 88.2, 96 (176.4 and DSD64 DoP z wysoką efektywnością transmisji)
– Rozdzielczość: 16 to 24 bits
1 x BluetoothTM Receiver:
– Standard: BT 3.0
– Profile: A2DP, SSP (HID obsługiwany przez smartfony z Androidem SPP)
– Próbkowanie: 44.1kHz, 48kHz Rozdzielczość: 16 bits
Wyjścia cyfrowe:
1x S/PDIF:
– Sygnał wyjściowy: 0.5Vpp dla 75 Ohms
Transport:
 8829CD-KHM DVD-Loader, tylko audio CD
Wyświetlacz:
 128 X 64 Biały OLED
DAC:
– ESS Sabre ES9018K2M z eliminatorem jittera
– SNR: 125dB (0dBFS, 1kHz, 192kHz, “A” ważona)
– THD N: 0.0003% (0dBFS, 1kHZ, 20Hz-20kHZ)
Zegar: niski poziom zniekształceń fazy, wysoka precyzja, kwarcowa stabilizacja
IV konverter: NE5532AD wysoka wydajność, bardzo niski poziom zniekształceń, doskonałe komponenty (kondensatory Wima i rezystory Wishay)
Stopień wyjściowy Audio:
– Liczba kanałów: 2
– Stopnie wyjściowe: podwójna Trioda, czysta klasa A
– Użyte lampy: 1 x 12AU7/ECC82
– Konektory wyjściowe: 1 x RCA stereo
– Opcjonalny bufor: NE5532AD bufor wyjściowy omijający stopień lampowy, aktywowany za pomocą pilota
Specyfikacja:
Pilot zdalnego sterowania: 1 x podczerwień w obudowie drewniano-metalowej
Zużycie energii: 100W max
Wymiary: 45cm x 38cm x 13cm
Waga Netto: 10Kg

Dystrybucja: Trimex
Sugerowana cena detaliczna: 11 300 PLN

Pobierz jako PDF